Başkanın Yazısı

 

Değerli Üyeler, Saygıdeğer Hemşerilerim;

Hepinizce malum olduğu gibi bölgemiz son yıllarda ekonomik ve sosyal alanda büyük bir düşüşe geçmiştir. Buna paralel olarak ilimiz ve haliyle ilçemizde bu durumdan fazlasıyla nasibini almıştır. Bundan yaklaşık 20 - 25 yıl önce ülkemizin kalkınmış illeri arasında bulunan ilimiz şimdi ise maalesef kalkınmada öncelikli iller arasında 4. bölgede yer almaktadır. Daha yeni il olan Ardahan, Iğdır, Bayburt vs. illerle beraber aynı gurupta kalkınmanın mücadelesini vermektedir.

Bütün bu gelişmeler elbette ilçemiz ekonomisini de olumsuz bir şekilde etkilemiş ve bir türlü kendisini toparlayamamış ve hep geri gitmiştir.

Son olarak çıkarılan teşvik yasasına rağmen dışarıdan bir yatırımcı bölgemize sıcak bakmamıştır. Halbuki bu teşvik yasasında arsa tahsisi, vergi indirimi, sigorta pirimleri ve kredi faizlerinin %5'lik kısmının hazine tarafından ödenmesi gibi çok büyük avantaj olmasına rağmen hiç biri buraları tercih etmemiştir.

Bu durumdan şunu çıkarmak mümkün; Artık kendi yaramızı kendimiz saracağız.

Değerli üyeler, Saygıdeğer Hemşerilerim;

"Bayrak düştüğü yerden kalkar" diye güzel bir söz vardır. Biz de yeniden bir yapılanmaya girip bayrağı düştüğü yerden kaldırmak için önce kendimizi sorgulama ve nerede yanlış yapmışız bunları tespitlerini yapmak durumundayız. Mesela yoğun çalışmalar sonucu ilçemizde bir fakülte açılması ihtimali çok yüksek olarak görülmektedir. İnşallah bu fakülte açılırsa bizler de ilçe olarak buraya gelecek öğrenci ve eğitim kadrosunun ihtiyaçlarını karşılayacak duruma geliriz. Ayrıca kaplıca sularımızın değerlendirilmesi için termal tesis ve fizik tedavi rehabilitasyon merkezi kurulması çalışmaları devam etmektedir. Bu hususta gerekli çalışmaları ve gayreti göstermekteyiz.

Ekonomisinin büyük bir bölümü tarım ve hayvancılığa dayalı olan ilçemizde son zamanlarda güzel gelişmeler olduğu da bir gerçektir. Patates Üreticiler Birliği, Süt Üreticiler Birliği'nin kurulmuş olması, ayrıca köylerimizde tarımsal kalkınma kooperatiflerinin yenilerinin kurularak çoğalması elbette olumlu gelişmelerdir. Bu çalışmaların devamını getirmek ve daha ileri götürmek mecburiyetindeyiz. Bunlarla birlikte yapılan mevcut tarımı yeni alternatif ürünlerle desteklemeli, tarım ve hayvancılık alanında bu bölgede yeniden söz sahibi olabilmemiz için tarım müdürlükleri ve üniversitemizin ilgili bölümlerinden destek almalıyız.

Ticaret erbabı arkadaşlarımız yeniden kendisine çeki düzen vermeli, işyerlerimizin temizliği, tertip ve düzenli olması, kaliteli ve temiz mal ve ürünlerin bulundurulmasına özen gösterilmeli, özellikle kiralık evi olan hemşerilerimizin evlerini kiraya verirler uygun ve makul fiyatlara kiraya vermeleri Erzurum'da ikamet eden memur ve diğer hemşerilerimizin ilçemizde ikamet etmelerini sağlayacaktır. Bu da ilçemizin ticaretinin canlanmasına sebep olacaktır.

Değerli Üyeler, Sevgili Hemşerilerim;

Hepimiz üstün bir gayretle yapabileceğimizin en iyisini yapmak, pozitif enerjiyi yaymak, karamsar olmadan gayretle birlik ve beraberlik içerisinde dedi kodu üretmeden iş üretmeye gayret etmeliyiz.

Bizler oda olarak elimizden geldiğince herkesi yapabilecek işlerinde destekleme gayreti içerisinde olacağız. Bu türlü yapıcı önerilere her zaman açığız. Hep birlikte başarabileceğimize inanıyoruz. Saygılarımla...

 

Hikmet Ayrancı
Yönetim Kurulu Başkanı

 

Başkanın Yazısı

YÖNETİM KURULU         BAŞKANI

 

Rastgele Resim

1.jpg