Faliyetlerimiz

Eğitimlerimiz


İlçemize Ulaşım
Ulaşım

                Bilindiği üzere Pasinler ilçesi, Aras Irmağı havzasında yer almaktadır. Bu havza, dar boğazlarla veya alçak eşiklerle birbirine bağlanarak Doğu Anadolu yüksek kütlesini doğu - batı yönünde aşan depresyonlardan birini oluşturmaktadır. Bu konum özelliği dolayısıyla Pasinler yöresinin diğer yöre veya bölgelerle olan bağlantısı tarihi devirlerden günümüze kadar, genellikle doğu - batı yönünde olmuştur. Esasen bu durum, öncelikle Anadolu'nun morfotektonik özellikleri ile ilgilidir. Tetonik durumun doğu - batı yönünde sağlamış olduğu kolaylıklar nedeniyle, tarihte kervan yollarının günümüzde ise kara ve demir yollarının Pasinler ilçesine ticari, sosyal ve ekonomik yararlar sağladığı dikkati çekmektedir. Nitekim Erzurum - Kars - Gümrü demir ve karayolu ile Erzurum - Ağrı - Doğubeyazıt - Tebriz karayolları Pasinler ilçe merkezinden geçmektedir. Erzurum il merkezine 39 km. Kars il merkezine 185 km. kadar uzaklığı olan Pasinler ilçe merkezinin hemen bütün dış bağlantıları, söz konusu bu demir ve karayolları vasıtasıyla gerçekleşmektedir.

                Erzurum - Kars demiryolu 1915 - 1916 yılları arasındaki işgal devresinde Ruslar tarafından inşa edilmiştir. Ancak bu hattın ray aralığı dar olduğu için 1948'de yenilenerek ray aralıkları normal genişliğe ulaştırılmıştır. Günümüzde önemli ölçüde yük ve yolcu taşımacılığı gerçekleşmektedir.

                Pasinler ilçesini diğer il ve ilçelere bağlayan, Trabzon - İran transit yolu olarak ta bilinen karayolunun inşaatı 1946 da başlamış ve 1950'li yıllarda tamamlanmıştır. Pasinlerin ticari, sosyal ve kültürel açıdan en fazla ilişkide olduğu Erzurum il merkezi ile arasındaki tek karayolu budur. Bu yol genişletilme çalışmaları ile daha işlek bir hale gelmiştir. Pasinler ilçe merkezinden, uzak illere sefer yapan otobüs firmaları bulunmaktadır. Bunun yanında Kars, Ağrı, Van ve Iğdır illerinden gelip, uzak illere giden otobüslerle de seyahat etme imkanı mevcuttur. Pasinler ilçe merkezine bağlı köylerle olan ulaşım ise, daha ziyade şahıslara ait olan ve sayıları 30'u aşkın minibüslerle sağlanmaktadır.

                İlçemizin Önemli Merkezlere ve Komşu ilçelere uzaklık mesafeleri.

 

Erzurum Şehir Merkezine

39 KM

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi

43 KM

Erzurum Havalimanı

46 KM

Köprüköy (Çobandede)

18 KM

Horasan

45 KM

Karayazı

80 KM

Hınıs

106 KM

Tekman

108 KM

Karaçoban

145 KM